Google jest aktualnie jedną z najpotężniejszych firm w branży… No właśnie – w jakiej branży właściwie działa Google?

Gdyby spytać na ulicy czym jest Google, to większość powiedziałaby, że to firma, która ma wyszukiwarkę internetową, darmową pocztę, darmowe mapy, darmowy Youtube i wiele innych darmowych usług. I pewnie gdzieś na końcu pojawiłoby się jeszcze stwierdzenie, że Google to też płatne reklamy. I to właśnie na tych reklamach Google aktualnie zarabia.

Prowadzenie Adwords i Adsense podstawowymi źródłami dochodów Google

Google zarabia na reklamach praktycznie od samego początku. To reklamy sprawiają, że firma osiąga miliardowe zyski i może inwestować w przeróżne nowe technologie. Sama idea Adwords i Adesense jest banalnie prosta – pośredniczyć pomiędzy reklamodawcami a posiadaczami stron www oraz publikować reklamy obok zwykłych wyników wyszukiwania. Google posiada firmy partnerskie, które pośredniczą w tej sprzedaży i dbają o jakość prowadzonych kampanii. Zobacz co o kampaniach Google Adwords piszą specjaliści z Brandbay: www.brandbay.pl/prowadzenie-adwords-sem. Sukces Google jest tu efektem jego monopolu na rynku wyszukiwarek. Ponieważ z Google korzysta ponad miliard użytkowników, firma może sobie pozwolić na pobieranie bardzo niskich stawek za wyświetlenie pojedynczej reklamy, a i tak każdego dnia zarabiać dzięki swoim użytkownikom miliony dolarów.
Google nie poprzestaje jednak na tym i wciąż szuka nowych możliwości zarabiania.

Przeobrażenie Google w Alphabet i szukanie nowych szans

Miliardy dolarów pozwoliły firmie zaangażować się w tak wiele projektów, że firma zdecydowała się dokonać zmian w swojej konstrukcji. Od 2015 roku na rynku istnieje Alphabet, którego filią stało się Google. Inne filie Alphabetu to: Calico (poszukiwanie długowieczności), DeepMind (rozwój sztucznej inteligencji), GV (venture capital inwestujący w firmy na różnych stadiach rozwoju), CapitalG (venture capital inwestujący w firmy na ostatnim etapie wdrażania produktu), X (wewnętrzne R&D, z którego wykluwają się najbardziej nowatorskie projekty), Google Fiber (dostawca internetu), Nest Labs (automatyzacja domów), Jigsaw (inkubator technologiczny), Sidewalk Labs (transport publiczny, urbanistyka), Verily (badania nad zdrowiem), Waymo (samosterujące samochody). Za każdą z tych nazw kryją się nowe możliwości uzyskiwania dochodów przez Google/Alphabet, niemniej jednak większość tych projektów musi poczekać jeszcze kilka lat zanim stanie się nowym podstawowym źródłem dochodu firmy (o ile w ogóle tak się stanie).

Na co więc stawiają analitycy Google/Alphabetu w najbliższych latach?

Chmura podstawowym źródłem dochodów Alphabetu w najbliższej przyszłości

Od kilku lat na rynku pojawiła się „chmura”. W chmurze możemy trzymać dane, możemy te dane współdzielić z innymi, możemy pracować na tych danych praktycznie w tym samym czasie w zespołach znajdujących się na pięciu różnych kontynentach (i jednej stacji kosmicznej), możemy też wykorzystywać potencjał obliczeniowy chmury.

Chmura jest w tym momencie dla Google/Alphabetu najbardziej obiecującym projektem. Oczywiście, na rynku działają już konkurenci i G/A będzie się musiało postarać, niemniej jednak – znów – liczba użytkowników Google – może się tu stać kluczowym elementem sukcesu. Przy chmurze, podobnie jak przy większości usług Google, wariant podstawowy będzie pewnie darmowy przez cały czas dla tych miliardów użytkowników a jedynie warianty bardziej zaawansowane będą płatne. Zobaczymy czy im się to uda

Szanse na przejęcie pałeczki przez pozostałe Projekty Przyszłości

Póki co, pozostałe projekty Google/Alphabetu nie wyglądają na gotowe do stania się filarami stabilności i rozwoju firmy. Są to oczywiście bardzo ciekawe pomysły i wiele jest na bardzo zaawansowanym etapie rozwoju, niemniej jednak i konkurencja jest duża i model biznesowy, który mógłby przynosić tak duże zyski jak reklamy czy ew. chmura nie jest oczywisty.

W przeciągu najbliższych lat będziemy pewnie widzieli coraz więcej nowości Google/Alphabetu na rynku i dopiero wtedy będzie można powiedzieć czy te projekty trafią w swój czas, swoją niszę i wyprzedzą konkurencję w drodze do klienta.