Wiele osób chciałoby posiadać własną stronę internetową, ale już na etapie orientowania się w cenach stworzenia takiego produktu wiedzą oni, że raczej w najbliższym czasie nie będą mogli uwzględnić tego kosztu w bieżących wydatkach. Niestety, stworzenie strony z unikalnym projektem graficznym i autorskim systemem CMS zazwyczaj wiąże się z koniecznością poświęcenia na ten cel około kilku tysięcy złotych, co dla początkujących przedsiębiorców jest naprawdę dużym wydatkiem. Jednakże, mając odrobinę czasu, a także pewne zdolności komputerowe- zawsze możemy spróbować taką stronę wykonać sami na własny użytek. Jest to możliwe nawet wtedy, kiedy nie znamy się kompletnie na programowaniu, a HTML od zawsze stanowił dla nas czarną magię.

Hosting oraz domena- dobrze jest mieć gdzie zaparkować stronę

Najszybszym rozwiązaniem jest stawianie strony już na docelowym serwerze, dobrze jest więc od razu zastanowić się nad tym, gdzie strona będzie zaparkowana, a także pod jakim adresem url będzie można ją znaleźć. Mając już wykupiony serwer i posiadając do niego dostępy możemy zacząć działać. Najprostszym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na programowaniu, jest skorzystanie z gotowych systemów CMS na licencji Open Source. Wśród nich najpopularniejszym rozwiązaniem jest WordPress. Aby móc go posiadać na swoim serwerze należy go ściągnąć na dysk, a następnie zainstalować na serwerze. Wiele tutoriali odnośnie tego, w jaki sposób to zrobić i w jakim folderze rozpakować pliki znajdziemy w sieci. Kiedy już go zainstalujemy i będziemy mogli się do niego zalogować- czas na tworzenie strony poprzez korzystanie z tego darmowego silnika.

Szata graficzna oraz zawartość tekstowa

WordPress w bardzo prosty sposób umożliwia tworzenie stron internetowych bez znajomości HTMLa. Po zalogowaniu do panelu administracyjnego powinniśmy wejść w ustawienia i dodać podstawowe informacje o witrynie, ustawić schemat linkowania wewnętrznego, dodać tytuł strony oraz jej opis meta. Bardziej zaawansowaną optymalizację strony będziemy mogli przeprowadzić poprzez późniejszą instalację dodatkowych wtyczek.

Bardzo ważnym momentem jest wybór szablonu graficznego strony. Jak za pewne szybko się zorientujemy- ich wybór jest ogromny, ale też każdy z szablonów można personalizować i dostosowywać w inny sposób. Oprócz szablonów darmowych znajdziemy także te na płatnych licencjach. Wśród dostępnych typów szablonów znajdziemy szablony stron typu one- page, typowe galerie zdjęć, szablony stron o typowym układzie blogowym lub też bardziej przypominające topowe portale różnotematyczne. Pamiętajmy o tym, że wprowadzając jakąkolwiek grafikę na stronę powinna ona być udostępniana nam na darmowej licencji, albo jeśli jest to płatna grafika- musimy za nią zapłacić, aby móc ją umieścić na stronie. Ostatnim już etapem będzie dodawanie treści do strony, co możemy zrobić poprzez dodawanie stron oraz wpisów w samym panelu administracyjnym. Tworzenie stron w WordPress nie jest trudne, ale na pewno trzeba poświecić wiele czasu na to, aby strona faktycznie była estetyczna i dobrze dopasowana do naszych potrzeb.

Jeżeli potrzebujesz pomocy w stworzeniu własnej strony internetowej kliknij -> https://brandbay.pl/projektowanie-stron-www