Ostatnio pojawił się w sieci 2-minutowy filmik dotyczący spotkania człowieka z robotem. Filmik ten zyskał 2 miliony odsłon w kilka dni (link poniżej). Filmów dotyczących spotkań ludzi i robotów było jednak dużo więcej. Co z nich dla nas wynika? Która wizja okaże się trafna? Co warto zobaczyć, żeby wyrobić sobie własne zdanie na ten temat?

W klasycznych filmach i serialach, które warto zobaczyć na początku, pokazane są dwie główne drogi, którymi może się potoczyć nasza przyszłość.

Bunt maszyn i wielka wojna
Klasyczne już Terminatory (i filmy i serial, 1984-) pokazują, że dojdzie do wojny, w której maszyny będą stały zarówno po naszej stronie, jak i po swojej własnej stronie.

Kooperacja i wspólne odkrywanie wszechświata
Przykładem kooperacji na pewno można nazwać współpracę komandora porucznika Data ze Star Treka (Następne Pokolenie, 1987-1994) z załogą statku kosmicznego USS Enterprise. Z ludźmi współpracują też C-3PO i R2-D2 ze Star Wars oraz wiele innych robotów oraz AI nierobotycznych.

Tak czy inaczej – maszyny pokazane w tych filmach i serialach mają swoją własną autonomię i możliwość podejmowania decyzji (nieograniczoną trzema prawami robotyki (Asimova)).

W tych nowoczesnych filmach i serialach mamy okazję zobaczyć więcej perspektyw, aczkolwiek wciąż poruszamy się na wymiarze walka-współpraca. Z filmów i seriali z ostatniej dekady, które warto zobaczyć, wynika, że maszyny wyposażone w AI będą bardzo różnorodne i tak naprawdę każda z nich może mieć odrobinę inne podejście do ludzi (niekoniecznie będzie to jeden kolektywny umysł). A i ludzie będą mieli różne podejście do poszczególnych maszyn. Aby wyrobić sobie własne zdanie na temat relacji przyszłych ludzi i maszyn, warto zobaczyć takie filmy i seriale jak:
Westworld (serial, 2016 – )
Humans (serial, 2015 -)
Ex machina (film, 2015)
Her (film, 2013)
Person of Interest (serial, 2011-2016)
Czarne lustro (serial, 2011 – , sezon 2, odcinek 1: Be right back)
Eureka (serial, 2007-2012)
Battlestar Galactica (serial, 2004-2009)

Oczywiście, jest to bardzo wybiórcze zestawienie i pewnie dla wielu z czytających jest wiele innych filmów, które są bardziej wartościowe niż te przedstawione tutaj (pewnie pojawi się wśród nich Blade Runner (1982) czy Odyseja kosmiczna 2001 (1968), zachęcam do podzielenia się informacjami o nich w komentarzach). I jeszcze jedno – niektóre ze wskazanych tutaj pozycji nie są może jakoś super zagrane aktorsko i czasami nie są spójne, ale podejmują ciekawe wątki. Inne, podejmują znany temat, ale dają odrobinę inne niż tradycyjne spojrzenie na ów temat.
Gdyby ktoś chciał przeczytać naukowe polemiki na temat trafności spostrzeżeń dotyczących AI niektórych z tych filmów, polecam artykuł z Science.

I tyle w kwestii fikcji fabularnych. A teraz, na deser, rzeczywistość w obiecanym 2-minutowym filmiku pokazującym spotkanie człowieka z …

Tak, może to nie jest dokładnie „to”, ale jest coś w tym filmiku co sprawia, że ludzie zaczynają się zastanawiać…

W każdym razie, jak faktycznie będzie wyglądała przyszłość dowiadywać się pewnie będziemy po kolei. Najpierw zobaczymy co się stanie do czasu powstania osobliwości (czyli w okresie kiedy to wciąż my będziemy mądrzejsi od maszyn), a później – po pojawieniu się AI mądrzejszych od całej ludzkości razem wziętej. Miejmy nadzieję, że ta AI odwzajemni uczucia, którymi niewątpliwie jesteśmy w stanie ją obdarzyć.

ps. Oczywiście całe te dywagacje mają sens jedynie jeżeli nie żyjemy wszyscy w Matrixie (film, 1999).