O ile dwudziesty wiek był przede wszystkim wiekiem, w którym technologia wspomagająca człowieka była niejako odrębna od samego człowieka, o tyle wielu twierdzi, że w XXI wieku człowiek coraz bardziej zespoli się z technologią, aby stać się sprawniejszy, bardziej dostosowany do środowiska, które go otacza.

Aktualnie bardzo modnym słowem staje się słowo 'biohacking’. Dotyczy ono zarówno prostych technik wspomagających zdrowy sen (zimny prysznic przed snem, unikanie światła niebieskiego, herbatki ziołowe, etc.) jak i nowoczesnych technologii, które mają wspomagać człowieka (wszczepy, nowe zmysły, udoskonalone kończyny).

Te nowoczesne technologie na razie wydają się jeszcze zbytkiem dla fascynatów (jak przykładowo dla znanego biohackera – Kevina Warwicka: http://www.kevinwarwick.com/), ale wkrótce mogą okazać się nieodzowne dla ludzi chcących nadążać za wymaganiami otoczenia.

Już teraz widać bowiem, że np. osoby, które utraciły własne kończyny i są wyposażone w najnowszej generacji kończyny sztuczne osiągają nawet lepsze wyniki w biegach niż ludzie z kończynami tradycyjnymi. Wkrótce może się okazać, że ludzie z tradycyjnymi kończynami będą analizowac możliwość uzyskania podobnych kończyn lub innego rodzaju wspomagania, aby nie pozostać w tyle za usprawnionymi technologicznie konkurentami.

Podobnie, dziś jeszcze urządzenia do komunikacji z komputerem przy pomocy analizy fal mózgowych służą głównie osobom, które nie są w stanie korzystać z myszki i klawiatury. Wkrótce może się jednak okazać, że techniki BCI (brain-computer interface) są tak zaawansowane, że dają przewagę osobom korzystającym z tych technik w stosunku do tradycjonalistów korzystających z klawiatury. Najwcześniej może to być widoczne w wojskowości i e-sportach, ale pewnie niedługo później nawet pracownicy biurowi korzystający z różnego rodzaju wszczepów będą chętniej zatrudniani ze względu na swoją zwiększoną wydajność.

Jak to wszystko będzie wyglądało za lat kilkadzieścia, kiedy aktualne niemowlaki będą wchodzić na rynek pracy, tego nie wiadomo, ale na pewno będą oni na różne sposoby zintegrowani z technologiami usprawniającymi ich funkcjonowanie.