Hiszpania dla wielu Polaków to niezwykle pociągający kraj. Z jednej strony ciepły klimat, brak zimy, a co za tym idzie nie ponoszenie kosztów związanych z ogrzewaniem i kupnem zimowych ubrań. Z drugiej podobny do polskiego system prawny. Po trzecie fakt, że jest to katolicki kraj oraz słynący z gościnności Hiszpanie – wszystko to sprawia, że wielu lubiących ciepło Polaków zastanawia się nad przeprowadzką na Półwysep Iberyjski. Sama przeprowadzka nie wymaga także wielu formalności, bowiem Hiszpania jest członkiem Unii Europejskiej. Marzenie o mieszkaniu i pracy w tym latynoskim kraju staje się dla wielu mieszkańców kraju nad Wisłą celem, po który mogą bez większego trudu sięgnąć.

Podjęcie pracy w Hiszpanii wiąże się jednak z pewnymi formalnościami i powinnościami księgowymi, jedną z nich jest obowiązek odprowadzania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Impuesto sobre la Renta de las Personas Físicas to hiszpańska nazwa podatku dochodowego od osób fizycznych w Hiszpanii. Tego typu opodatkowaniu podlegają wszyscy Hiszpanie oraz cudzoziemcy mieszkający i pracując w tym kraju na Półwyspie Iberyjskim. Z płacenia i rozliczania tego podatku zwolnieni są mieszkający w Hiszpanii dyplomaci oraz osoby delegowane do pracy w tym kraju przez firmy znajdujące się poza jego graniami. Podatek dochodowy w Hiszpanii ma charakter progresywny, oznacza to, że rośnie on wraz z podstawą opodatkowania. Innymi słowy, im więcej zarabia dana osoba, tym większy podatek odprowadza. Z dokładnymi zasadami, na których odbywa się rozliczanie tego podatku można zapoznać się klikając w odnośnik – podatek dochodowy od osób fizycznych w Hiszpanii.

Podatek dochodowy od osób prawnych w Hiszpanii to zasadniczo dwie stawki. 30% płacą duże firmy, natomiast dla małych i średnich przedsiębiorstw przewidziany jest, co do zasady podatek 25%. Jednak wielkość firmy, to nie jedyny wyznacznik progu, w którym znajduje się dana firmy, a więc wysokości należnego państwu podatku. Jeśli roczny obrót firmy przekroczy 120 202,41 euro, nawet jeśli jest to firma średnia, ma ona obowiązek zapłacić 30% podatku dochodowego od osób prawnych.

Podatek dochodowy w Hiszpanii to nie jedyne zobowiązanie jakie muszą płacić cudzoziemcy mieszkający w Hiszpanii. Jeśli osoba, która się tam przeprowadziła postanawia założyć własną firmę musi poznać zasady rozliczania podatku VAT. Warto wiedzieć, że w Hiszpanii, podobnie jak w Polsce obowiązują trzy stawki podatku VAT. Od większości towarów i usług w tym kraju na Półwyspie Iberyjskim odprowadzany jest 20% podatek, stawka 4% obowiązuje na artykuły spożywcze i gazety, natomiast 10% płaci się od transportu osobowego, usług hotelarskich i gastronomicznych, wejść do ośrodków kultury oraz utylizacji odpadów i ścieków.

Zastanawiając się nad przeprowadzką do Hiszpanii lub otworzeniem w tym kraju działalności gospodarczej warto zapoznać się z obowiązującym tam prawem oraz obciążeniami fiskalnymi, jakie ponoszą firmy działające w tym kraju, to z pewnością ułatwi odnalezienie się w nowej rzeczywistości, czy to prywatnej, czy biznesowej.

Gestoria Ramon Santafe S.L.P.