Ostatnio pojawiły się obiecujące informacje dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w częściowym przywróceniu czucia i ruchomości całkowicie sparaliżowanych pacjentów.

vr-911031_1280

    W badaniach przeprowadzonych przez Miguela Nicolelisa wykorzystano tak zwane interfejsy mózg-komputer (BCI = brain-computer interface), egzoszkielety oraz gogle do wirtualnej rzeczywistości (VR – virtual reality). W badaniach tych, znanych jako „The Walk Again Project” (Projekt Powrót do chodzenia), osiem osób z uszkodzonym rdzeniem kręgowym i całkowicie sparaliżowanymi kończynami dolnymi przez kilka lat trenowało z użyciem BCI poruszanie ubranym na siebie egzoszkieletem lub awatarem (ludzikiem) w wirtualnej rzeczywistości.

    Wykorzystanie BCI polega w takich przypadkach na tym, że człowiek nosi na głowie specjalną czapeczkę z dużą liczbą elektrod mierzących aktywność mózgu. Człowiek ten ma za zadanie wyobrazić sobie konkretny ruch i jeżeli urządzenie wykryje odpowiedni wzorzec fali, wysyła informację do egzoszkieletu lub awatara w VR. Pacjenci najpierw operowali awatarem, następnie egzoszkieletem, a w ostateczności okazało się, że częściowo wróciło im czucie w nogach oraz byli w stanie wykonywać delikatne ruchy.

    Z tego punktu jest jeszcze oczywiście bardzo daleko do wyzdrowienia, ale jest to gigantyczny krok do przodu i szansa dla wielu osób na odzyskanie możliwości chodzenia.

    Naukowcy wciąż nie wiedzą jak to się dzieje, że takie myślenie o działaniu powoduje odzyskanie czucia i ruchomości, dlatego wciąż prowadzone są badania.

    Więcej na ten temat znajdziecie na stronie:
https://www.technologyreview.com/s/602127/in-rehab-clinics-a-possible-new-role-for-brain-computer-interfaces