W dzisiejszych czasach każdy z nas posiada smartfon. Usterki telefonów z przyczyn losowych, bardziej lub mniej zależnych od nas to codzienność, którą obserwują pracownicy serwisów telefonów. Osoby korzystające z usług takich placówek najczęściej jednak nie są świadome tego, czego mogą oczekiwać, w jakim czasie oraz czy muszą za to zapłacić, a jeśli tak, to ile.

Kiedy udać się do serwisu telefonów?

Każdy z nas odpowiedziałby z łatwością na to pytanie – do serwisu telefonów udajemy się w momencie, gdy działanie smartfona zostało zakłócone (niezależnie czy z winy naszej, czy nie). Teoretycznie to prawda, możemy skorzystać z naprawy naszej komórki i być może nie ma takiej usterki, której specjaliści w autoryzowanym serwisie nie są w stanie naprawić. Koszty niektórych usług jednak są na tyle wysokie, że często rezygnujemy, albo pod wpływem impulsu godzimy się na nie, a później żałujemy tego. O jakie sytuacje dokładnie chodzi?

 

Jakie są koszty usterek smartfonów?

Po pierwsze warto zaznaczyć, że usterki, które W OGÓLE KOSZTUJĄ, to takie, które pojawiły się chcąc nie chcąc z naszej winy. Jeśli nasz telefon ma gwarancję i zaczyna się psuć, mimo że dbaliśmy o niego, to najprawdopodobniej naprawa telefonów odbędzie się nieodpłatnie. Jeśli jednak upuściliśmy smartfon, doprowadziliśmy do jego zalania, używaliśmy go z niekorzystnym środowisku (np. w skrajnie wilgotnym), forsowaliśmy go, to nieodpłatna usługa raczej nas nie dotyczy.

 

Za co będziemy musieli zapłacić najwięcej w serwisie telefonów? Często wysokie koszta naprawy smartfonu idą w parzę z jego zalaniem. Dlaczego? Ponieważ kontakt z cieczą urządzenia jest w stanie zniszczyć podzespoły, które były kosztowne i niezbędne do prawidłowego funkcjonowania telefonu. Takim elementem z pewnością jest płyta główna. Nikogo chyba nie zdziwi fakt, że ciecz, która dostaje się do elektroniki, powoduje zwarcie, które jest w stanie doszczętnie zniszczyć to, co najistotniejsze w naszym smartfonie. Czy z takiej sytuacji w ogóle da się wyjść?

Zalanie telefonu, czyli usterka wyjątkowo kosztowna

Podczas zalania smartfonu może dojść do zniszczenia płyty głównej, wyświetlacza, akumulatora oraz karty SIM. Zależnie od tego ile dokładnie elementów należy wymienić w serwisie telefonów – tak duży będzie koszt naprawy. Dlatego w sytuacji, gdy przez przypadek nasz smartfon trafia do wody, powinniśmy zadziałać na początku sami. Powinniśmy w takiej sytuacji jak najszybciej osuszyć smartfon ręcznikiem. Zabronione jest włączone komórki po zalaniu, machanie nią, czy też suszenie za pomocą suszarki lub kaloryfera.

 

Co ciekawe, wszystko zależy od tego, jaki model smartfona dokładnie posiadamy. W niektórych przypadkach, gdy zareagowaliśmy odpowiednio szybko po zalaniu, może być to koszt nieprzekraczający 200 zł i związany jest z on z wymianą płyty głównej. Natomiast jeśli doprowadzimy do całkowitego i długotrwałego zalania smartfonu, który jest flagowcem, to koszt jego naprawy w serwisie smartfonów może sięgać niemal cenę, jaką zapłaciliśmy za zakup konkretnego modelu.